Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Riddick

Riddick

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★½
Edit this entry  
01
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★½
Edit this entry  
10
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Edit this entry  
20
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★
Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry