Pengu!!! has logged 30 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Feast

Feast

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Becky

Becky

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Teeth

Teeth

2007
×
★★
Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bones

Bones

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Edit this entry