Pengu!!! has logged 185 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Click

Click

2006
×
Edit this entry  
19
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fake Friends Episode Two: Parasocial Hell

Fake Friends Episode Two: Parasocial Hell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Edit this entry  
01
Gamer

Gamer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Feast

Feast

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Becky

Becky

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Teeth

Teeth

2007
×
★★
Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bones

Bones

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry