DJ_Keyser has logged 78 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over

Over

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
No More Wings

No More Wings

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
And Then the Bear

And Then the Bear

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Electric Swan

Electric Swan

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rudeboy: The Story of Trojan Records

Rudeboy: The Story of Trojan Records

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marooned

Marooned

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
White Echo

White Echo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bilby

Bilby

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Future

The Future

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bernard-l'hermite

Bernard-l'hermite

1930
×
★★½
Edit this entry  
28
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
Film Study

Film Study

1926
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Arrival

The Arrival

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Ashes

Ashes

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Intermission

Intermission

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sea Urchins

Sea Urchins

1929
×
★★½
Edit this entry  
24
Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

1984
×
Edit this entry  
24
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hissein Habré, A Chadian Tragedy

Hissein Habré, A Chadian Tragedy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hyas and Stenorhynchus

Hyas and Stenorhynchus

1929
×
★★½
Edit this entry  
21
Prehistoric Cabaret

Prehistoric Cabaret

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Octopus

The Octopus

1927
×
★★★
Edit this entry  
21
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
8MM

8MM

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
42

42

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Genesis

Genesis

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
New World

New World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry