Ruby has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sometimes They Come Back

Sometimes They Come Back

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The State I Am In

The State I Am In

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Riding the Bullet

Riding the Bullet

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mortuary

Mortuary

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Amityville: Dollhouse

Amityville: Dollhouse

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dawn of the Mummy

Dawn of the Mummy

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Spiral

Spiral

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★
Edit this entry  
14
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Missed Call 2

One Missed Call 2

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Dark River

Dark River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
4444444444

4444444444

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
In a Corner

In a Corner

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
08
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Bloodthirsty

Bloodthirsty

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Crickets

Crickets

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Feed

Feed

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
J.T. LeRoy

J.T. LeRoy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Something About Amelia

Something About Amelia

1984
×
★★★½
Edit this entry