Sort by

Ben has logged 50 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Petite Mort

La Petite Mort

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Family Business

Family Business

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Medic

The Medic

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Weeknd: False Alarm

The Weeknd: False Alarm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La grande sortie

La grande sortie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Despair

Despair

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creep

Creep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
Uncanny Valley

Uncanny Valley

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Choose You

Choose You

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Herbert White

Herbert White

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Mullitt

Mullitt

2000
×
★★
Edit this entry  
21
Zamboni Man

Zamboni Man

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1972
×
Edit this entry  
21
Cleveland Smith, Bounty Hunter

Cleveland Smith, Bounty Hunter

1982
×
★★½
Edit this entry  
21
Peter Paul and Mary: The Song Is Love

Peter Paul and Mary: The Song Is Love

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blind Waiter

The Blind Waiter

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decoder

Decoder

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Effi Briest

Effi Briest

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mother Küsters Goes to Heaven

Mother Küsters Goes to Heaven

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry