dirtylaundri has logged 79 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lucky Stars

Lucky Stars

1925
×
Edit this entry  
31
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blue Mountains: Part II

The Blue Mountains: Part II

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Mountains: Part I

The Blue Mountains: Part I

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Story of Woo Viet

The Story of Woo Viet

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gossip

Gossip

1929
×
Edit this entry  
28
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret

The Secret

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After the Round-Up

After the Round-Up

1929
×
Edit this entry  
27
The Country Gentlemen

The Country Gentlemen

1929
×
Edit this entry  
27
Tiger, Löwe, Panther

Tiger, Löwe, Panther

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love in a Fallen City

Love in a Fallen City

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In allen Stellungen

In allen Stellungen

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Our Time Will Come

Our Time Will Come

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raigyo

Raigyo

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goddess of Mercy

Goddess of Mercy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Female Teacher Hunting

Female Teacher Hunting

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ordinary Heroes

Ordinary Heroes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spooky Bunch

The Spooky Bunch

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Our Lady of the Nile

Our Lady of the Nile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bond

The Bond

1918
×
Edit this entry  
21
Munich: Secrets of a City

Munich: Secrets of a City

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My American Grandson

My American Grandson

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gamblers

The Gamblers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Falcon Out West

The Falcon Out West

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way We Are

The Way We Are

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hong Kong, Hong Kong

Hong Kong, Hong Kong

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song of the Exile

Song of the Exile

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starry Is the Night

Starry Is the Night

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brat

The Brat

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Styles of Hung School’s Kung Fu

Three Styles of Hung School’s Kung Fu

1974
×
Edit this entry  
16
The White Storm 2: Drug Lords

The White Storm 2: Drug Lords

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Letter

Love Letter

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lady of Musashino

The Lady of Musashino

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To the Fore

To the Fore

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girls of Dark

Girls of Dark

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Fairy

Midnight Fairy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dancing Girl of Izu

The Dancing Girl of Izu

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call of Heroes

Call of Heroes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woods Are Wet

Woods Are Wet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry