dirtylaundri has logged 69 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The New Road: Ryota

The New Road: Ryota

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The New Road: Akemi

The New Road: Akemi

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Week Of

The Week Of

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burden of Life

Burden of Life

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Falcon's Brother

The Falcon's Brother

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Under the Crucifix

Love Under the Crucifix

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Are Wet

Lovers Are Wet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wandering Princess

The Wandering Princess

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Cycle of Songs

A Cycle of Songs

1928
×
Edit this entry  
26
The Eternal Breasts

The Eternal Breasts

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girl Crazy

Girl Crazy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Babes

Night of the Living Babes

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Moon Has Risen

The Moon Has Risen

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Search of… the Perfect '10'

In Search of… the Perfect '10'

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Sylvie

Sylvie

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Visage to Remember

A Visage to Remember

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Breath of Broadway

A Breath of Broadway

1928
×
Edit this entry  
22
Little Fish, Strange Pond

Little Fish, Strange Pond

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stranger by Night

Stranger by Night

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shiinomi School

The Shiinomi School

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Undercover

Undercover

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tale of Jiro

The Tale of Jiro

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sarah Schumann malt ein Bild

Sarah Schumann malt ein Bild

2015
×
Edit this entry  
19
Secret Games 3

Secret Games 3

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Profile

Tokyo Profile

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ein Jahr

Ein Jahr

2011
×
Edit this entry  
18
Animal Instincts III

Animal Instincts III

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Mother's Love

A Mother's Love

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Street Asylum

Street Asylum

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Am Lietzensee

Am Lietzensee

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Object Of Obsession

Object Of Obsession

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Shosuke Ohara

Mr. Shosuke Ohara

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venice December 2011

Venice December 2011

2012
×
Edit this entry  
15
Secret Games 2: The Escort

Secret Games 2: The Escort

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children of the Beehive

Children of the Beehive

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Filmtagebuch 1975-85

Filmtagebuch 1975-85

2005
×
Edit this entry  
14
Sayon's Bell

Sayon's Bell

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Rhythms

Night Rhythms

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thampu

Thampu

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When You See a Rose

When You See a Rose

1995
×
Edit this entry  
12
The Protection Foil

The Protection Foil

1983
×
Edit this entry  
12
Body of Influence

Body of Influence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Notes of an Itinerant Performer

Notes of an Itinerant Performer

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mirror Images II

Mirror Images II

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry