DirkH has logged 88 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
What the #$*! Do We (K)now!?

What the #$*! Do We (K)now!?

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Remember Me

Remember Me

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyline

Skyline

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
25
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Reef

The Reef

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
U Turn

U Turn

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Mum & Dad

Mum & Dad

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Elektra

Elektra

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unearthed

Unearthed

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Tension

High Tension

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phase 7

Phase 7

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Date Movie

Date Movie

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Pluto Nash

The Adventures of Pluto Nash

2002
×
½
Read the review Edit this entry