Josh has logged 442 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dolittle

Dolittle

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hal

Hal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry