Sort by

Ned has logged 25 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Furies

The Furies

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Edit this entry  
17
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Edit this entry  
09
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry