Diogo has logged 65 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
How to Make a Refugee

How to Make a Refugee

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
November

November

2004
×
★★
Edit this entry  
24
A Voyage on the North Sea

A Voyage on the North Sea

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Clef de L'horloge (Poème cinémathographique en l’honneur de Kurt Schwitters)

La Clef de L'horloge (Poème cinémathographique en l’honneur de Kurt Schwitters)

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
La Pluie (Projet Pour Un Texte)

La Pluie (Projet Pour Un Texte)

1969
×
★★½
Edit this entry  
23
Escape

Escape

1937
×
★★½
Edit this entry  
23
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
Form Phases IV

Form Phases IV

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
Tarantella

Tarantella

1940
×
★★★
Edit this entry  
23
In the Street

In the Street

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
18
From the East

From the East

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Last Dive

One Last Dive

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Other

The Other

1972
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Enforcer

The Enforcer

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Edit this entry  
14
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
½
Edit this entry  
10
Dormant Beauty

Dormant Beauty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dream Lovers

Dream Lovers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
08
My Mother's Smile

My Mother's Smile

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Every Revolution Is a Throw of the Dice

Every Revolution Is a Throw of the Dice

1977
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Edit this entry