Diogo has logged 712 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Giant

Giant

1956
×
★★★
Edit this entry  
31
Kid

Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★
Edit this entry  
29
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
John From

John From

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jackals and Arabs

Jackals and Arabs

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Les Affaires publiques

Les Affaires publiques

1934
×
★★
Edit this entry  
27
Fired Up!

Fired Up!

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Sweet Dreams

Sweet Dreams

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Footnotes to a House of Love

Footnotes to a House of Love

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cry When It Happens

Cry When It Happens

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Not My Type

Not My Type

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Edit this entry  
19
The Uncertainty Principle

The Uncertainty Principle

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
La cabale des oursins

La cabale des oursins

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Rio, North Zone

Rio, North Zone

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Edit this entry  
17
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★
Edit this entry  
17
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blue

Blue

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Cœur fidèle

Cœur fidèle

1923
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Three-Sided Mirror

The Three-Sided Mirror

1927
×
★★★½
Edit this entry  
07
Changeling

Changeling

2008
×
★★★
Edit this entry