Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fracture

Fracture

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Time

In Time

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smart House

Smart House

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Let's Be Tigers

Let's Be Tigers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Narradores de Javé

Narradores de Javé

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Female Brain

The Female Brain

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry