Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Rat Movie: Mystery of the Mayan Treasure

Rat Movie: Mystery of the Mayan Treasure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Camera

Camera

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dagon

Dagon

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faster

Faster

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beethoven

Beethoven

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry