mara has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
Edit this entry  
15
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Courier

The Courier

2020
×
Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
21
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Adam

Young Adam

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
Edit this entry  
07
Violet Perfume: No One Is Listening

Violet Perfume: No One Is Listening

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
Edit this entry  
03
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Read prior review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scoop

Scoop

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Feels

The Feels

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry