Highest rated films

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★

  • Boss Level

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Dredd

    ★★★★½

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 111 Films watched
  • 27.8 Average per month
  • 7.4 Average per week

Milestones

First Film

One Direction: This Is Us

Jan 1

Last Film

Stand by Me

Apr 9

Genres, countries & languages

Action
44 films
Drama
42 films
Thriller
32 films
Comedy
27 films
Sci Fi
25 films
Animation
23 films
Adventure
22 films
Horror
20 films
Mystery
16 films
Fantasy
14 films
USA
80 films
Japan
16 films
UK
16 films
France
7 films
Spain
5 films
Canada
5 films
Germany
4 films
Australia
3 films
China
2 films
India
2 films
English
97 films
Japanese
16 films
Spanish
9 films
French
9 films
German
7 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films
Korean
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 88 Added 85

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Diamondbolt’s most liked review

WandaVision

★★★

no wandavision it's okay you dont have to spell out the entire plot to me i understand no thank you its okay really no i promise its fine no explanation needed thank you anyway i got it thanks

More reviews

Diamondbolt’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Serial Experiments Lain
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

BlazBlue: Alter Memory (2013– )

Films Diamondbolt watched in 2021

  • Stand by Me
  • Toy Story That Time Forgot
  • Wayne's World
  • Spawn
  • Taken 3
  • Godzilla vs. Kong
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Barbie as The Princess & the Pauper
  • A Nightmare on Elm Street
  • Cellular
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • Serial Experiments Lain
  • Taken 2
  • Taken
  • Resident Evil: Degeneration
  • Doctor Strange
  • The Strangers
  • Willy's Wonderland
  • Goldfinger
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • Black Dynamite
  • Pacific Rim: Uprising
  • The Big Short
  • High-Rise
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Lilo & Stitch
  • The Pianist
  • Mega Man X: The Day of Sigma
  • BlazBlue: Alter Memory (2013– )
  • Boys Don't Cry
  • Incredibles 2
  • We're the Millers
  • Paul Blart: Mall Cop
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • In This Corner of the World
  • Midsommar
  • WandaVision
  • Kobayashi-san Chi no Maid Dragon: Valentine, Soshite Onsen! - Amari Kitai Shinaide Kudasai
  • Sword Art Online: The Movie - Ordinal Scale
  • Halloween III: Season of the Witch
  • A Ghost Story
  • Moonraker
  • Demon Slayer the Movie: Mugen Train
  • Boss Level
  • Death Proof
  • The Martian
  • Do the Right Thing
  • Street Fighter II: The Animated Movie
  • The World Is Not Enough
  • Super Kid
  • Fullmetal Alchemist
  • Tomorrow Never Dies
  • Magic Mike
  • Logan Lucky
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Tourist Trap
  • Scarface
  • Die Another Day
  • Memories of Murder
  • Eden Lake
  • The Great Gatsby
  • Becky
  • Tsuki ga Kirei
  • Trainspotting
  • Enemy
  • Resident Evil: Vendetta
  • The Wizard
  • Snakes on a Plane
  • Samurai Cop
  • Synecdoche, New York
  • Death Note
  • Overlord
  • Mischief
  • The Wolf of Wall Street
  • Circle
  • The Fault in Our Stars
  • Mazinger Z: Infinity
  • Heavy Metal
  • Lemonade Mouth
  • Jeepers Creepers
  • Upgrade
  • Time Freak
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Blade
  • The Game
  • Moonrise Kingdom
  • Leaving Las Vegas
  • Final Fantasy VII: Advent Children
  • About Schmidt
  • The Hangover
  • Occupation
  • Saturday Night Fever
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Unfriended: Dark Web
  • Dredd
  • The Usual Suspects
  • 1917
  • Eden of the East Movie II: Paradise Lost
  • Soul
  • Sputnik
  • Zombie Land Saga
  • [REC]
  • The Others
  • Contact
  • Sleepaway Camp
  • The Machinist
  • We Can Be Heroes
  • Enola Holmes
  • Gamer
  • One Direction: This Is Us

World map

Highly rated films Diamondbolt is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more