Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★½

  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Glass

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • The Raid

    ★★★★★

  • Made In Abyss

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 275 Films watched
  • 22.9 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Godzilla

Jan 2

Most Watched

La La Land

twice

Last Film

Midnight in Paris

Dec 30

Genres, countries & languages

Action
135 films
Sci Fi
105 films
Animation
83 films
Drama
71 films
Thriller
69 films
Comedy
69 films
Adventure
67 films
Fantasy
41 films
Horror
38 films
Crime
31 films
USA
203 films
Japan
67 films
UK
31 films
Canada
12 films
Australia
10 films
China
10 films
Germany
10 films
France
5 films
Hong Kong
3 films
Hungary
3 films
English
215 films
Japanese
76 films
Spanish
23 films
French
18 films
German
17 films
Italian
14 films
Russian
11 films
Chinese
7 films
Cantonese
7 films
Arabic
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 146 Added 491

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Diamondbolt’s most liked review

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

H̶̨̺̮E̵͔̫̗͈̣̖̼̭̹ ̴̼̠͉̰͙̣͔R̶̻̪̱̺͙̤̭͡͡Ṳ̶͓̫͙̟̗̙͞I̵͈̱N̹̰̠ͅE̝̬̫̹͜D̯͈͔̰̪́͜ ̵̺͔̭̫̝̮̖M͜҉̲̼͔͈ͅͅỲ̼̪͓̝̖̤ ̫͉͘D͇͖̹̪́Ŕ̥͚͈̪̬̗͠E̶̸͔͓̱̻̠͈̱̜A̵̵͈̯̤̳̦̰̤M̲͓͢ ̧͔̠̼͙̠͙͕͟ͅJ̫̠͖̰̞͘O͏̛̞͍̞̘̫̼̼͜U̡҉̙̀Ṟ̳̖̯̟͚͘N̷̸̘̱̗̩̠̫Á̹͍̦̠̖̻͝L͞͏̳̫ ̶̡̱̝̕!̥͕͍͚̱͙͞!̠̠̺͔̲̥͚͢

͎̤͖̼Ḭ̶̗̗̺ ̧̟̰͚D͈̠̞̜̥̻͝I̛̺͇̭̪̦D̬͍ ̵̦̖͕̬̟N̴̡̠̥Ơ̦͙̙̬̞̕ͅT̷̵͉!̪̰̯̫̮̠̦͜ ͡҉̲̠̪̻̻̝͡M̥̥͔͇̗̲͟͢͝Ŗ̛̹̥̮͔̟̲̫ ̴͚̝̻̻̪̦̲̟E̥̠͍͙̤͎͡Ḻ̫̩͈͍͝͝E͏̭͓̦C̰͈̜̣̺̗̮T̵̡̤̳̟̣̹̳͜R̠̝̥̮͘͢I̸̥͇̗̮͘͡C̥̺̤,҉̢̝̗̜̮ ̼͔̪̟͢S҉͔̻̺͎̣͙É̢̛̺̯͚̬̬͖̻̬N͏͎̗͖̜́D̛͓̘͝ ̵͕̻͎̘̮̲̱̼H̴̖͉Į̶̥̞̻M̡҉̞̣͈͈̫̼͈ͅ ̴̧̯̻̟̳͔̣͞Ṯ̭̗̰̳̙͘͝O̱͎̼͓̤͖ ̛̬Ț͡Ḩ̳E̶̤͔̟̟ͅ ̸̖̖͇̼P̴̦̺̼͙͞R̷̶̺̥I̡̗̹̠̩̮N̵͈̭̦͖͈͚̜C̡̳͙̱̘̩̣̮̤͖͡I̢̛͔̩͍̻̬̬P͖̙̮̬͙͍A̶̬̜Ĺ̢̧͎͓̱̦͉ͅS̘͕̰͚͇͎̼͠ ̴̞̻̝͈̰̘̯̬̳Ơ̢̬̼̼͕̻̤͕̱F̸̛͏̪F̷͍̹͕̜̮̥͠I̼̱̕͝C̴̨̭͖̘E̴͎̺̲̜ ̨̠͎̗̻́A̧̛̞̰͜N͏̤͖̫͕͖̝̭͟͞D̺̣͍͖̖͈͎͚͖̕͟ ̤͙͝͡H̵̢̟̺͇̩̖̩́ͅÀ̲̙̬͚̗͠V̷҉͔̝͚̻E̷͍̮ ͏̺̤̫̝H̤͙̠̯̀ͅI̢̘͉̘̙͉̭̤͟M̶̮̥ ̢̩̥͈̤̀͟Ȩ̤̫̰̼X̵͙̖̺̜Ṕ͓͍̰E͈̯͞ͅĹ̡̤͖̺̮̫͓̖̥ͅĹ̴̬̣͕̣̼͕̯E̤͇͔̬͉͕̭͉͜D̪̯̤̪ͅ!̼̖̹͉͚̫̼

More reviews

Diamondbolt’s most liked list

Videos

All the movies I've regrettably covered in videos.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Dragonball Evolution
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Flying Witch
Average weighted rating:

3.5

Films Diamondbolt watched in 2019

  • Midnight in Paris
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Big Trouble in Little China
  • Cats
  • Million Dollar Baby
  • Scream 2
  • Steins;Gate
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Man of Steel
  • 3 Men and a Baby
  • Flying Witch
  • The Amazing Bulk
  • 300
  • Glass
  • Ultimate Avengers: The Movie
  • Die Hard 2
  • Solo: A Star Wars Story
  • La La Land
  • Scary Movie
  • Pokémon Generations
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Grave of the Fireflies
  • Gran Torino
  • Sky High
  • War of the Worlds
  • Back to the Future
  • The Foreigner
  • Space Jam
  • Knives Out
  • Spy
  • Ford v Ferrari
  • Mission: Impossible
  • Drunken Master
  • Arrival
  • Constantine
  • Event Horizon
  • Only God Forgives
  • The Thing
  • Eight Crazy Nights
  • mother!
  • The Silence of the Lambs
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • The Greatest Showman
  • What We Do in the Shadows
  • Scream
  • The Purge
  • Drive
  • Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! 2: God's Blessings on This Wonderful Work Of Art!
  • The Expendables 2
  • DARLING in the FRANXX
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Goonies
  • The Terminal
  • Memento
  • Metal Man
  • Monsters University
  • Monsters, Inc.
  • Small Soldiers
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Gone Girl
  • Within a Minute: The Making of Episode III
  • The Beginning: Making 'Episode I'
  • Punch-Drunk Love
  • Independence Day: Resurgence
  • Ghost Stories
  • Akira
  • Super 8
  • The Wedding Singer
  • Godzilla: Final Wars
  • 5 Centimeters per Second
  • Atomic Blonde
  • Princess Mononoke
  • I Am Mother
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Psycho-Pass: The Movie
  • Jaws
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Justice League: Doom
  • Dragonball Evolution
  • The Terminator
  • The Exorcist
  • Batman: Under the Red Hood
  • Dirty Dancing
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Ben 10 Generator Rex Heroes United
  • Made In Abyss
  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles
  • 28 Days Later
  • Signs
  • The Expendables
  • Dunkirk
  • Hellboy
  • Sucker Punch
  • Se7en
  • Overlord
  • Upgrade
  • Gremlins
  • Eighth Grade
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Babadook
  • Monty Python and the Holy Grail
  • La La Land
  • Team America: World Police
  • This Is the End
  • The Social Network
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • Die Hard
  • Independence Day
  • Mortal Kombat
  • Hereditary
  • Kingsman: The Secret Service
  • Joker
  • The Fast and the Furious
  • Who Framed Roger Rabbit
  • AVH: Alien vs. Hunter
  • Alien: Covenant
  • Sully
  • Prometheus
  • Pop Team Epic
  • Ghostbusters II
  • Ad Astra
  • Eden of the East
  • Aquaman
  • Reservoir Dogs
  • Lost in Translation
  • Blade Runner 2049
  • Crank: High Voltage
  • Crank
  • Buried
  • The Angry Birds Movie 2
  • Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • About Time
  • AVP: Alien vs. Predator
  • No Game No Life: Zero
  • Taxi Driver
  • Locke
  • Pulp Fiction
  • The Breakfast Club
  • Alien Resurrection
  • Ghostbusters
  • The Cat in the Hat
  • Alien³
  • 22 Jump Street
  • Suicide Squad
  • 21 Jump Street
  • Inception
  • Click
  • Dragon Ball Super: Broly
  • Dragon Ball Z: Battle of Gods
  • Dragon Ball Z: Resurrection 'F'
  • Megamind
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Rocko's Modern Life: Static Cling
  • Don't Breathe
  • The Usual Suspects
  • Happy Death Day
  • Hush
  • The Predator
  • Inglourious Basterds
  • Hornet
  • Weathering with You
  • Train to Busan
  • Kung Fu Hustle
  • Zombieland
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Dredd
  • Creed II
  • Blade Runner
  • Creed
  • The Cloverfield Paradox
  • Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! God's Blessings on This Wonderful Choker!
  • The Princess Bride
  • Transmorphers: Fall of Man
  • Transmorphers
  • Predators
  • Oldboy
  • Aliens
  • 10 Cloverfield Lane
  • Predator 2
  • Predator
  • The Raid 2
  • The Raid
  • The Meg
  • The Thing
  • Coraline
  • The Fate of the Furious
  • Rocky Balboa
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Dragon Ball Z: The History of Trunks
  • Furious 7
  • Dragon Ball: Episode of Bardock
  • Dragon Ball: Plan to Eradicate the Super Saiyans
  • Dragon Ball: Yo! Son Goku and His Friends Return!!
  • Dragon Ball Z: Bardock - The Father of Goku
  • Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon
  • Dragon Ball Z: Fusion Reborn
  • Dragon Ball Z: Bio-Broly
  • Dragon Ball Z: Broly – Second Coming
  • Groundhog Day
  • Venom
  • Sherlock Holmes
  • Super Mario Bros.

See all 275

World map

Highly rated films Diamondbolt is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more