Highest rated films

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Devilman Crybaby

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • ERASED

    ★★★★★

  • Your Lie in April

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Your Lie in April

Jan 3

Last Film

Split

Dec 28

Genres, countries & languages

Action
45 films
Adventure
36 films
Sci Fi
32 films
Animation
18 films
Drama
16 films
Comedy
15 films
Fantasy
13 films
Family
8 films
Crime
8 films
Thriller
8 films
USA
61 films
Japan
10 films
UK
6 films
Hong Kong
2 films
Germany
2 films
Belgium
1 film
China
1 film
Canada
1 film
English
64 films
Japanese
12 films
Russian
6 films
German
5 films
French
5 films
Spanish
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
Vietnamese
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Cowboy Bebop
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Ben 10: Race Against Time
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Transformers: Titans Return
Average weighted rating:

2.6

Films Diamondbolt watched in 2018

  • Split
  • Cowboy Bebop
  • Daddy's Home 2
  • The Truman Show
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • The Disaster Artist
  • Batman and Harley Quinn
  • Ben 10 Alien Swarm
  • Mean Girls
  • Donnie Darko
  • Ben 10: Race Against Time
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Spider-Man
  • Her
  • I Kill Giants
  • Superbad
  • Shaun of the Dead
  • Hardcore Henry
  • Cloverfield
  • Kick-Ass
  • A Quiet Place
  • Watchmen
  • Daddy's Home
  • The Iron Giant
  • Kong: Skull Island
  • Dinosaur
  • Isle of Dogs
  • Tropic Thunder
  • Ip Man
  • Kubo and the Two Strings
  • The Incredibles
  • Godzilla: Planet of the Monsters
  • Ratchet & Clank
  • Jurassic World
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • How to Train Your Dragon
  • The Pursuit of Happyness
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Interview
  • Hot Fuzz
  • The Animatrix
  • Baby Driver
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Thor: Ragnarok
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • Ant-Man
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Thor
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Pacific Rim
  • Mobile Suit Gundam 00: A Wakening of the Trailblazer
  • Marvel's The Defenders
  • Justice League Dark
  • Transformers: Titans Return
  • ERASED
  • Spider-Man: Homecoming
  • Devilman Crybaby
  • The Future Diary
  • The Future Diary: Redial
  • John Wick: Chapter 2
  • Your Lie in April

World map

Highly rated films Diamondbolt is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more