Highest rated films

  • Blame!

    ★★★★

  • Power Rangers

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • WATAMOTE

    ★★★★★

  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    ★★★★½

  • Panty & Stocking with Garterbelt

    ★★★★½

  • Charlotte

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    ★★★★

  • Batman: Assault on Arkham

    ★★★★

  • Gantz:O

    ★★★★

  • Regular Show: The Movie

    ★★★★

  • Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui!: Motenaishi, Nazomeite Miru

    ★★★★

  • Real Steel

    ★★★½

  • Aldnoah.Zero

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Death Note Relight 1: Visions of a God

Jan 2

Last Film

Alien

Oct 24

Genres, countries & languages

Animation
17 films
Action
16 films
Sci Fi
12 films
Drama
9 films
Fantasy
8 films
Thriller
7 films
Comedy
5 films
Adventure
5 films
Crime
3 films
TV Movie
3 films
Japan
13 films
USA
13 films
UK
3 films
China
2 films
India
1 film
Germany
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
English
13 films
Japanese
13 films
German
1 film
Hungarian
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Maximum Ride
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui!: Motenaishi, Nazomeite Miru
Average weighted rating:

3.4

Films Diamondbolt watched in 2017

  • Alien
  • V for Vendetta
  • Wonder Woman
  • Hulk vs. Wolverine
  • Hulk vs. Thor
  • Gantz:O
  • John Wick
  • Batman: Assault on Arkham
  • Blame!
  • Jason Bourne
  • Power Rangers
  • My Neighbor Totoro
  • WATAMOTE
  • Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui!: Motenaishi, Nazomeite Miru
  • Regular Show: The Movie
  • Panty & Stocking with Garterbelt
  • Charlotte
  • Aldnoah.Zero
  • Real Steel
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Death Note Relight 2: L's Successors
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Deadpool
  • Maximum Ride
  • Death Note Relight 1: Visions of a God

World map

Highly rated films Diamondbolt is yet to see

  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more