Diamondbolt has logged 47 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teen Titans: The Judas Contract

Teen Titans: The Judas Contract

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Transformers: War for Cybertron: Siege

Transformers: War for Cybertron: Siege

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Little Monster

My Little Monster

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Starstruck

Starstruck

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
AHO-GIRL

AHO-GIRL

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
BNA

BNA

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry