• Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★½

    Shot and edited like a youtube video, it's not pretty to look at. Intended as heavy-handed satire, the accuracy of its depiction of global society comes off as almost documentary. Underscores the futility of trying to make a better world with the present power structures in place. Thoroughly depressing but how could it be otherwise.

  • Honeysuckle Rose

    Honeysuckle Rose

    ★★★★

    Intermezzo on the road.

  • The Searchers

    The Searchers

    ★★★★★

    That moment when love conquers hate.

  • Speaking Directly

    Speaking Directly

    ★★★★

    It's too bad more of us cannot be this introspective about our role on this planet.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    Early in 2001: A Space Odyssey, the monolith first appears to primitive mankind and seems to bestow upon them the ability to learn the use of tools and weapons. After several million years of evolution and technological advancement, the monolith is discovered on the moon and is found to be in communication with something in the direction of the planet Jupiter. Within a matter of months, a crew of astronauts and scientists are on their way to find the monolith’s…

  • Actua 1

    Actua 1

    ★★★★

    Once, we believed that there was hope.

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★½

    Columbus, Indiana is home to an unusual concentration of modernist architecture, featuring designs by Eliel and Eero Saarinen, I.M. Pei, Robert A.M. Stern, Deborah Berke, and others. Casey (Haley Lu Richardson), taking a break from her work at the Cleo Rogers Memorial Library, is standing smoking in a brick-lined plaza between the library and Eliel Saarinen’s First Christian Church, built in 1942 and considered one of the first modernist churches in America, a huge glass-fronted geometric structure with an asymmetrically…

  • Malina

    Malina

    ★★★★★

    This is the third time I've watched this in the last four weeks and I'm afraid I need to see it again.

  • The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★★

    Election night viewing. Considering this as a cross-section of the American populace makes the whole thing somewhat easier to understand.

  • South

    South

    ★★★★

    Black Lives Matter!

  • The Blob

    The Blob

    ★★★

    "How do you get people to protect themselves from something they don't believe in?"

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    Héloïse (Adèle Haenel) has finally consented to sit for her portrait. Marianne (Noémie Merlant) directs her pose, “Turn toward me—a little more—turn your head slightly—rest your arm here.” Taking hold of her arm she adjusts its position. She places the right hand upon the left. She asks, “Are you comfortable?—can you hold that pose?” Héloïse answers, “Oui.”

    Héloïse is sitting upon an improvised pedestal. She is wearing a dark green gown and her hair is tied up exposing her ears…