Devan has logged 162 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chips

Chips

1984
×
Edit this entry  
22
Solo in a Fallow Field

Solo in a Fallow Field

1982
×
Edit this entry  
22
Tango

Tango

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Highly Committed Film

A Highly Committed Film

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
The Son

The Son

1970
×
Edit this entry  
22
Podróż

Podróż

1970
×
Edit this entry  
22
The Red and the Black

The Red and the Black

1964
×
Edit this entry  
22
Once Upon a Time

Once Upon a Time

1957
×
Edit this entry  
17
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1956
×
Read the review Edit this entry  
14
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Program

The Program

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Steady, Never Still

Never Steady, Never Still

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Edit this entry