Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
Read the review Edit this entry  
16
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
When in Rome

When in Rome

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Walking from Munich to Berlin

Walking from Munich to Berlin

1927
×
Edit this entry  
03
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
03
A Romance of the Rail

A Romance of the Rail

1903
×
Read the review Edit this entry  
03
Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

1903
×
Edit this entry  
03
President McKinley Taking the Oath

President McKinley Taking the Oath

1901
×
Read the review Edit this entry  
03
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Read the review Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Flying Train

The Flying Train

1902
×
Read the review Edit this entry  
02
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
Read the review Edit this entry  
02
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Read the review Edit this entry  
02
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

1900
×
Edit this entry  
02
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
Read the review Edit this entry  
02
Come Along, Do!

Come Along, Do!

1898
×
Edit this entry  
01
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Read the review Edit this entry  
01
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Read the review Edit this entry  
01
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
Read the review Edit this entry  
01
A Hand Shake

A Hand Shake

1892
×
Read the review Edit this entry  
01
Two Fencers

Two Fencers

1891
×
Read the review Edit this entry  
01
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Read the review Edit this entry  
01
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

1889
×
Read the review Edit this entry  
01
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read the review Edit this entry  
01
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Read the review Edit this entry  
01
L'homme machine

L'homme machine

1885
×
Read the review Edit this entry  
01
Human Figure in Motion

Human Figure in Motion

1884
×
Read the review Edit this entry  
01
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
Read the review Edit this entry  
01
The Kiss

The Kiss

1882
×
Read the review Edit this entry  
01
Skeleton of Horse

Skeleton of Horse

1881
×
Read the review Edit this entry  
01
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1878
×
Read the review Edit this entry