Sort by

Derek has logged 96 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
#Horror

#Horror

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hard Target 2

Hard Target 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wrestling

Wrestling

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood and Bone

Blood and Bone

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mind's Eye

The Mind's Eye

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rapture Adrenaline

Rapture Adrenaline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arcade

Arcade

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry