dEL has logged 390 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Albatross

Albatross

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ouija

Ouija

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emma

Emma

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Crime

Love Crime

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nativity!

Nativity!

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Humpday

Humpday

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Iris

Iris

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
London to Brighton

London to Brighton

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
25
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
17 Again

17 Again

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ajami

Ajami

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry