• Scream

    Scream

    ★★★★

    mmmm such a good little requel. perfect amount of meta and self-aware jokes without being too in-your-face like 4 was and a villain reveal that makes sense again! 

    also, coming for toxic filmbros was not what i expected this movie to do at all, but it came for their throats and i loved it!

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★½

    lowkey the worst villain so far, but still fun as always! fuck bruce willis.

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★

    i think these are my favorite slashers now because ghostface is never an unstoppable, invincible, being or whatever. he’s just a dude slashing some folks and he falls over chairs and furniture when chasing them.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    wes craven: king of meta

  • CODA

    CODA

    ★★★½

    it’s shot like a tv movie, but it’s got a lot of heart and i loved that!

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    why montana gotta be so beautiful? i’m a pnw lover, but montana be looking scrumptious sometimes. 

    also, i feel like there’s much more to dissect in this movie, but it definitely hit that anxious feeling for me.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    ALL YOU HAD TO DO WAS GIVE HER LITTLE CUT FINGER A KISS. JUST ONE SMALL KISS THAT WAS ALL SHE WAS ASKING FOR

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    dis was cute. lowkey some of the songs were ass and some were bangers. i really liked that there wasn’t a big bad villain or anything, just an internal conflict kinda thing with the family

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    “ohmygod this is like so relatable right now with everything going on wow! ahaha 🤪”

    yeah no lmao this movie’s very dumb, but i hate that jonah hill is so easily funny to me and i found myself laughing at numerous times watching this

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★½

    really liked this one. action scenes may leave a bit to be desired, especially when compared to the trilogy (but 2 and 3 went overboard with the 20 min long action scenes)

    thematically though, i think this one hits! all going back to what the matrix is all about: choice.

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★

    imagine having the shittiest friends in the world. simon doesn’t have to imagine

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★

    imagine if the final battle had techno music playing over it like so many other fight scenes in the trilogy