• Blade Runner

    ★★★½

  • Poltergeist

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • The Birds

    ★★

  • La Jetée

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½