D Edward has logged 85 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait in Terror

Portrait in Terror

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Baffled!

Baffled!

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Grave Secrets

Grave Secrets

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Skies

Night Skies

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Edge

Darkest Edge

×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Operation Titian

Operation Titian

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bees

The Bees

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possessed II

Possessed II

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Feast of Flesh

Feast of Flesh

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Grave Robbers

Grave Robbers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unnamable II

The Unnamable II

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scanners III: The Takeover

Scanners III: The Takeover

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scanners II: The New Order

Scanners II: The New Order

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children Shouldn't Play with Dead Things

Children Shouldn't Play with Dead Things

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Effects

Effects

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Past

Black Past

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sick-o-pathics

Sick-o-pathics

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Back to School

Back to School

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shock

Shock

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Projected Man

The Projected Man

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night of a Thousand Cats

The Night of a Thousand Cats

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
Pandemonium

Pandemonium

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Herbert West: Re-Animator

Herbert West: Re-Animator

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Time

Star Time

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Conquest

Conquest

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry