DirtyDan has written 29 reviews for films during 2021.

  • American Reunion

    American Reunion

    ★★★★

    Love these movies they’re hilarious!

  • Elf

    Elf

    ★★★★★

    I’m a cotton headed ninnymuggins

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    Really enjoyed Hawkeye. Some great character development and depth to Clint that was needed. I love Kate she is amazing! Clint and Kate are already one of my favorite duo’s in the MCU.
    The finale was pretty good could’ve been better.
    Excited for the future of these characters especially a certain character that is most definitely not dead.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    WOW WOW WOW! I cannot believe this film is real. I went into No Way Home with the highest expectations possible and I was still blown away and then some. I laughed I cried I screamed I clapped I nutted!

    Not only is this the best Spider-Man movie but it’s also my top Comic Book Movie. I never thought another comic book movie would top Avengers Endgame but here I am.

    Where to begin, The returning villains were so well…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★★

    Cinema

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    "He lives in another reality. Don’t you Pete?"
    😏😏😏😏

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★★

    Still one of the if not the best superhero Origin movies. Goblin fight at the end is goated. I cannot wait to see Willem Dafoe as Green Goblin again!

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    🤢🤢🤢🤢🤮🤮🤮🤮

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    Had a fun time with Venom Let there be Carnage. Eddie and Venom are my favorite gay couple 😂.
    The movie started off a little slow with meh jokes but got better over time. I’d say it’s slightly better than the first Venom.
    It’s very fast paced but too short. I enjoyed all the scenes and action scenes with Carnage. Only wish there was a lot more of him.
    Post credits scene is amazing!!
    Cannot wait for Spider-Man vs Venom 🤩

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Finally got around to seeing Shang Chi and it was pretty good.
    The first act doesn’t take long to get going. The fight choreography is stellar, all the action scenes involving the Ten Rings were so cool! 
    Story, acting and writing are solid but nothing special.
    I really enjoyed Wenwu and his backstory.
    Some things didn’t work for me though. I didn’t care for Katy or Trevors return.
    The 3rd act while good was a bit of a letdown. I…

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★★½

    "Toodleoo motherfuckerrrrrrrrrrrrrrrrr!"

  • Predator

    Predator

    ★★★★½

    "You’re one ugly motherfucker" 
    Classic