• Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    Had a fun time with Venom Let there be Carnage. Eddie and Venom are my favorite gay couple 😂.
    The movie started off a little slow with meh jokes but got better over time. I’d say it’s slightly better than the first Venom.
    It’s very fast paced but too short. I enjoyed all the scenes and action scenes with Carnage. Only wish there was a lot more of him.
    Post credits scene is amazing!!
    Cannot wait for Spider-Man vs Venom 🤩

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Finally got around to seeing Shang Chi and it was pretty good.
    The first act doesn’t take long to get going. The fight choreography is stellar, all the action scenes involving the Ten Rings were so cool! 
    Story, acting and writing are solid but nothing special.
    I really enjoyed Wenwu and his backstory.
    Some things didn’t work for me though. I didn’t care for Katy or Trevors return.
    The 3rd act while good was a bit of a letdown. I…

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★★½

    "Toodleoo motherfuckerrrrrrrrrrrrrrrrr!"

  • Predator

    Predator

    ★★★★★

    "You’re one ugly motherfucker" 
    Classic

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★½

    Very slow and boring the last 15 minutes save it. So far not the biggest fan of this series. Prisoners of Azkaban and Goblet of Fire are the only ones I liked. Hope the last 2 are good.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Avengers Endgame Rat saves the universe 
    The Suicide Squad Rats saves the universe 
    I believe in Rat supremacy!! NUM NUM

    boxd.it/cT7u2
    boxd.it/46sxw
    boxd.it/4K9Te

  • F9

    F9

    ★★★★

    Cinema did cum.
    Each movie just gets crazier and crazier I love it!
    That ending scene 🥺

  • Aliens vs Predator: Requiem

    Aliens vs Predator: Requiem

    ★½

    Haven’t seen this film since I was a kid. The only thing I remember was the hot blonde dies.

  • Loki

    Loki

    ★★★★★

    The best MCU Disney plus series BY FAR! That’s how you deliver a finale FATWS and WV could never 🌚. Performances from everyone was great especially Tom Hiddleston and a certain actor/character in the finale. One of my favorite parts of the show was the dynamic between Loki and Sylvie. Can’t wait for season 2 and the future of the MCU it’s going to be insane!

    boxd.it/4OtS4
    boxd.it/bFnrQ

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    The way Fletcher goes from 0 to 100 is insane. JK Simmons is perfection!

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    Black Widow is a blast! The chemistry between the characters is amazing especially Natasha Yelena. I loved their relationship. Florence Pugh stole the show as Yelena and I can’t wait to see more of her. Her Russian accent is so cute. Scarjo is great as usual, I’m going to miss her. A solid last outing for Black Widow.

    I felt the first 2 acts were the strongest. The 3rd act was alright but I felt it could’ve done a little…

  • Loki

    Loki

    Loki falling in love with himself is the most Loki thing ever