danielle ✧*:・゚ has logged 53 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carny

Carny

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sommersby

Sommersby

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Accused

The Accused

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
02
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry