Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Together Together

Together Together

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
31
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me and The Matrix

Me and The Matrix

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Hard

Love Hard

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Barber Westchester

Barber Westchester

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Dogwalker's Christmas Tale

A Dogwalker's Christmas Tale

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
Edit this entry  
10
Within a Minute: The Making of Episode III

Within a Minute: The Making of Episode III

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Finch

Finch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry