• The Apartment

    ★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★

  • Breathless

    ★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★★

  • Shadows

    ★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Bonjour Tristesse

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Funny Face

    ★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • Giant

    ★★★★★

  • Written on the Wind

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • East of Eden

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★

  • Ordet

    ★★

  • White Christmas

    ★★★★

  • Sabrina

    ★★★★

  • Journey to Italy

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Magnificent Obsession

    ★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • Ugetsu

    ★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★

  • Red River

    ★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★

  • Nosferatu

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★