marcella has logged 62 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
26
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
22
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
20
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Edit this entry  
19
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inspector Faustão and the Vagabond

Inspector Faustão and the Vagabond

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Band of Robbers

Band of Robbers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry