David has logged 400 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Baby Face Nelson

Baby Face Nelson

1957
×
★★★
Edit this entry  
22
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Count the Hours!

Count the Hours!

1953
×
★★½
Edit this entry  
21
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Edit this entry  
21
Private Hell 36

Private Hell 36

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Annie

Annie

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
Highball

Highball

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Falling

The Falling

2014
×
★½
Edit this entry  
10
One Way Boogie Woogie

One Way Boogie Woogie

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★
Edit this entry  
07
The Face of Love

The Face of Love

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Run For Your Wife

Run For Your Wife

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mommy

Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Eastern Boys

Eastern Boys

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry