Dave has logged 120 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Island

The Island

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Skyfire

Skyfire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry