Sort by

David has logged 297 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Borrowers

The Borrowers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Legion

Legion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
American Fable

American Fable

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Of Horses and Men

Of Horses and Men

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
31

31

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
★★
Edit this entry  
05
Monster Brawl

Monster Brawl

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summertime

Summertime

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★
Edit this entry  
29
A Young Man With High Potential

A Young Man With High Potential

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry