lucas has logged 35 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mulheres de Cinema

Mulheres de Cinema

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Delectable You

Delectable You

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lizards

The Lizards

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grounded

Grounded

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of Plastic Bags

The Night of Plastic Bags

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Deep Waters

In Deep Waters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stroke

The Stroke

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stuffed

Stuffed

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Turbopéra

Turbopéra

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Judith Hotel

Judith Hotel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hybrids

Hybrids

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superman: Doomsday

Superman: Doomsday

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Please Love Me Forever

Please Love Me Forever

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Due West

Due West

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
After the Rain

After the Rain

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Tiger With No Stripes

A Tiger With No Stripes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sam's Dream

Sam's Dream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunday Lunch

Sunday Lunch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry