lucas has logged 268 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
27
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Theocracy

The Edge of Theocracy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
TERCEIRO MUNDO E O FETICHE LÉSBICO

TERCEIRO MUNDO E O FETICHE LÉSBICO

×
Edit this entry  
19
Alma

Alma

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Surf Surf

Surf Surf

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Daddy

Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blackout

Blackout

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lila

Lila

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
3 Minutes

3 Minutes

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Um Sol Alaranjado

Um Sol Alaranjado

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Viewing Booth

The Viewing Booth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Soul of Motion

The Soul of Motion

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Algie, the Miner

Algie, the Miner

1912
×
Edit this entry  
12
Sertânia

Sertânia

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lost Garden: The Life and Cinema of Alice Guy-Blache

The Lost Garden: The Life and Cinema of Alice Guy-Blache

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
E no rumo do meu sangue

E no rumo do meu sangue

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Exumação da Arte

Exumação da Arte

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Napo

Napo

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Blood Sings

Blood Sings

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
08
Enraizadas

Enraizadas

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Word Became Flesh

The Word Became Flesh

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry