Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Turma da Mônica: Lições

Turma da Mônica: Lições

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
HEART-STOPPING TRAIN

HEART-STOPPING TRAIN

×
★★★★★
Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
HEART-STOPPING TRAIN

HEART-STOPPING TRAIN

×
★★★★★
Edit this entry  
05
By Force of Habit

By Force of Habit

2021
×
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
07
A Story Well Spun

A Story Well Spun

1906
×
Edit this entry  
07
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
07
Ghost Algebra

Ghost Algebra

2010
×
Edit this entry  
07
A Visual Diary

A Visual Diary

1980
×
Edit this entry  
07
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
07
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
Edit this entry  
06
Minami em Close-up - A Boca em Revista

Minami em Close-up - A Boca em Revista

2008
×
Edit this entry  
06
Uma Rua Chamada Triumpho 1969/70

Uma Rua Chamada Triumpho 1969/70

1971
×
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Arrival

The Arrival

1999
×
Edit this entry  
31
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry