• Red's Dream

  • Predator

    ★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Luxo Jr.

  • Howard the Duck

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★½

  • Follow That Bird

    ½

  • Weird Science

  • Back to the Future

    ★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • The Adventures of André and Wally B.

  • Ghostbusters

  • Gremlins

    ★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★

  • The Outsiders

  • Tron

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Mad Max

  • Superman

  • House

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★½

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Persona

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Counterfeit