Daniel has logged 34 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Reason I Jump

The Reason I Jump

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry