Daniel has logged 982 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
30
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Newness

Newness

2017
×
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
23
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
Edit this entry  
22
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
22
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sugar

Sugar

2017
×
Read prior review Edit this entry  
16
Jodhaa Akbar

Jodhaa Akbar

2008
×
★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
06
A.M.A.

A.M.A.

2017
×
Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
I'm Crying

I'm Crying

2017
×
Edit this entry  
04
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★½
Edit this entry  
04
Everything's Gonna Be Alright

Everything's Gonna Be Alright

2017
×
Edit this entry  
03
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Night Out

First Night Out

2015
×
Edit this entry  
30
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★½
Edit this entry  
28
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry