DanielSegal has logged 53 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
Vacation

Vacation

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
[REC]

[REC]

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tarantino's Mind

Tarantino's Mind

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry