Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Grey

The Grey

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Everest

Everest

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Freddie Mercury: The Final Act

Freddie Mercury: The Final Act

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★½
Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Edit this entry  
01
Death Spa

Death Spa

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Edit this entry  
28
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
9/11

9/11

2017
×
★★
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Edit this entry