Daniel Johnson has logged 75 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
Edit this entry  
14
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Alien: Alone

Alien: Alone

2019
×
Edit this entry  
13
Alien: Harvest

Alien: Harvest

2019
×
Edit this entry  
13
Alien: Ore

Alien: Ore

2019
×
Edit this entry  
13
Alien: Night Shift

Alien: Night Shift

2019
×
Edit this entry  
13
Alien: Specimen

Alien: Specimen

2019
×
Edit this entry  
13
Alien: Containment

Alien: Containment

2019
×
Edit this entry  
13
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
13
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
13
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
13
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
13
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry