Highest rated films

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • The Heart of the World

    ★★★★★

  • A Million Miles Away

    ★★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★½

  • Resident Evil: Retribution

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in China

    ★★★★½

  • Dead or Alive 2: Birds

    ★★★★½

  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

    ★★★★½

  • The Mark of Zorro

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • What's Up, Doc?

    ★★★★

  • Get Shorty

    ★★★★

  • How to Get Ahead in Advertising

    ★★★★

  • Everly

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 21.6 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Resident Evil: Apocalypse

Jan 1

Most Watched

The Heart of the World

twice

A Million Miles Away

twice

Shuvit

twice

Lola, 15

twice

Last Film

The Heart of the World

May 4

Genres, countries & languages

Action
43 films
Drama
38 films
Comedy
29 films
Sci Fi
23 films
Horror
21 films
Thriller
17 films
Adventure
17 films
Fantasy
15 films
Crime
15 films
Mystery
11 films
USA
76 films
UK
11 films
China
11 films
Canada
9 films
Hong Kong
8 films
Germany
7 films
Japan
5 films
France
5 films
Australia
2 films
South Korea
2 films
English
88 films
Chinese
11 films
Japanese
6 films
Spanish
5 films
Italian
5 films
French
4 films
Cantonese
3 films
Korean
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 55

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Color Out of Space

★★★★½

For Richard Stanley to have made this movie for six million dollars is the sort of thing that makes one wonder why every other movie is so expensive. The effects are excellent when they are digital, fun when they are practical, and the mix of the two adds other-worldliness rather…

More reviews

Daniel’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Raise the Red Lantern
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Sadako 3D
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Captain America: The Winter Soldier
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Listening

Films Daniel watched in 2021

  • The Heart of the World
  • Bamboozled
  • Knives and Skin
  • Mortal Kombat
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Gemini Man
  • Richard Pryor: Live in Concert
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Diner
  • Thunder Force
  • Justice League: War
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • Justice League Dark
  • Dressed to Kill
  • The Adventures of Robin Hood
  • Pool Sharks
  • The Golf Specialist
  • Godzilla vs. Kong
  • Palm Springs
  • Boss Level
  • The Happytime Murders
  • The Manchurian Candidate
  • Get Shorty
  • Nosferatu
  • The Incredible Shrinking Man
  • Peeping Tom
  • The Pajama Game
  • All That Money Can Buy
  • The Velvet Vampire
  • Zack Snyder's Justice League
  • Raise the Red Lantern
  • Posse
  • The Heart of the World
  • Barefoot in the Park
  • The Slumber Party Massacre
  • Thomasine & Bushrod
  • Bonnie and Clyde
  • Akira
  • First Love
  • Buck and the Preacher
  • Once Upon a Time in China
  • One Night in Bangkok
  • WandaVision
  • Coming 2 America
  • Police Story: Lockdown
  • The New Mutants
  • Monster Hunter
  • Klute
  • Finian's Rainbow
  • To Catch a Thief
  • Truth in Journalism
  • When It Rains
  • Knock Off
  • The Hooked Generation
  • Dead or Alive 2: Birds
  • The Listening
  • Make Me a Sandwich
  • Everly
  • What's Up, Doc?
  • Brotherhood of Blades
  • How to Get Ahead in Advertising
  • The Pub
  • A Million Miles Away
  • Crystal Lake
  • Glorious
  • Blood Below the Skin
  • Shuvit
  • Lola, 15
  • A Million Miles Away
  • Lola, 15
  • And I Will Rise, If Only To Hold You Down
  • Seven Songs About Thunder
  • Shuvit
  • Tears Cannot Restore Her: Therefore, I Weep
  • Color Out of Space
  • My Blue Heaven
  • The Great Wall
  • Maximum Risk
  • Sadako 3D
  • Caliber 9
  • TRON: Legacy
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • All Light, Everywhere
  • Detective K: Secret of Virtuous Widow
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • Scum of the Earth!
  • Detective Dee: The Four Heavenly Kings
  • The Quiet Family
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • Bloodshot
  • Journey to the West: The Demons Strike Back
  • The Revenge of Frankenstein
  • Death Curse of Tartu
  • Sting of Death
  • Django Kill... If You Live, Shoot!
  • Invincible Shaolin
  • The Mark of Zorro
  • The Man Who Knew Too Much
  • Something Weird
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Extinction
  • My Octopus Teacher
  • Toy Story 4
  • Wanda Sykes: Not Normal
  • Arsenic and Old Lace
  • Resident Evil: Apocalypse

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • Minari
  • The Father
  • Sound of Metal
  • Nomadland
  • Judas and the Black Messiah
  • Soul
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Another Round
  • One Night in Miami...
  • Possessor
  • Shiva Baby
  • WandaVision
  • Nobody
  • Promising Young Woman
  • Raya and the Last Dragon
  • Bad Trip
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Zack Snyder's Justice League
  • Saint Maud
  • The Empty Man
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Tenet
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Godzilla vs. Kong
  • News of the World
  • Pieces of a Woman
  • I Care a Lot
  • Framing Britney Spears
  • Malcolm & Marie
  • Monster Hunter
  • Coming 2 America
  • Willy's Wonderland
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Mortal Kombat
  • The Little Things
  • Wonder Woman 1984

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more