Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★★

  • Fantasy Island

    ★★★

  • Class Action Park

    ★★★

  • Marc Maron: End Times Fun

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Daughters of Darkness

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★½

  • Westworld

    ★★★★½

  • The Color of Money

    ★★★★½

  • The Tenant

    ★★★★½

  • Gilda

    ★★★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★★½

  • The Legend of Drunken Master

    ★★★★½

  • The Happiness of the Katakuris

    ★★★★½

  • Shaft

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 288 Films watched
  • 24 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Once Upon a Time… in Hollywood

Jan 1

Most Watched

Daughters of Darkness

twice

WHAT DID JACK DO?

twice

Batman & Robin

twice

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

twice

Mercy, the Mummy Mumbled

twice

Last Film

Resident Evil

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
88 films
Drama
85 films
Comedy
84 films
Action
80 films
Thriller
74 films
Crime
51 films
Sci Fi
46 films
Adventure
36 films
Fantasy
32 films
Romance
21 films
USA
212 films
UK
38 films
France
17 films
Canada
17 films
Hong Kong
15 films
Germany
10 films
Japan
10 films
Italy
9 films
Spain
7 films
China
7 films
English
258 films
Spanish
27 films
French
25 films
Italian
25 films
German
18 films
Japanese
10 films
Cantonese
10 films
Chinese
7 films
Russian
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 226

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Rear Window

Drive-by jottings:

On the bright side, Hitchcock is a master of suspense, and all of the scenes featuring Lisa getting up close and personal in the collection for evidence are excellent.

On the downside, being as mean and callous, and mercenary as Jimmy Stewart is to Grace Kelly is not…

More reviews

Daniel’s most liked list

Criterion '70s Horror

The original Criterion Channel 29 film '70s horror set, with all but two watched or re-watched in October 2020. I'm locking this as final as of 10/31/20, so that even if it changes in the future, this is where it was at this point in time.

'70s Horror is my…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Sugar Ray Robinson: The Bright Lights and Dark Shadows of a Champion
Average weighted rating:

3.5

Films Daniel watched in 2020

  • Resident Evil
  • Xanadu
  • Santa, the Fascist Years
  • Wonder Woman 1984
  • Holiday
  • Bringing Up Baby
  • Total Recall
  • Iron Mask
  • The Return of Ringo
  • A Pistol for Ringo
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Cats
  • Aladdin
  • A Taste of Blood
  • Duck, You Sucker
  • The Gruesome Twosome
  • Rear Window
  • What About Dick?
  • Sin City
  • Fist of Fury
  • Halloween
  • Rosemary's Baby
  • Daughters of Darkness
  • Black Christmas
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Tenant
  • Dead of Night
  • Ganja & Hess
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Death Line
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Long Weekend
  • Rabid
  • Images
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Brood
  • The Big Boss
  • Do No Harm
  • The Wicker Man
  • It's Alive
  • The Driller Killer
  • Coma
  • Gimme Shelter
  • The Hills Have Eyes
  • The Crazies
  • Theatre of Blood
  • Hungry Wives
  • Dracula A.D. 1972
  • Let's Scare Jessica to Death
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • The Nightcomers
  • Daughters of Darkness
  • Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore
  • The Vampire Lovers
  • On the Basis of Sex
  • The Chamber
  • Trog
  • The Wizard of Gore
  • Color Me Blood Red
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Two Thousand Maniacs!
  • The Great Escape
  • Wishmaster
  • The Thousand Faces of Dunjia
  • The Magnificent Ambersons
  • Gun Crazy
  • Warlock III: The End of Innocence
  • Warlock: The Armageddon
  • Warlock
  • Duck Soup
  • Miami Connection
  • Warcraft
  • Crying Freeman
  • Modern Romance
  • Tokyo Gore Police
  • Peking Opera Blues
  • Wheels on Meals
  • Project A
  • Spies in Disguise
  • The Evil
  • The Victim
  • Da 5 Bloods
  • The Ninth Configuration
  • Casino
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • The Color of Money
  • The Hustler
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Real Life
  • Human Lanterns
  • Class Action Park
  • Sing, Bing, Sing
  • Black and Tan
  • The Golem
  • By Right of Birth
  • Meek's Cutoff
  • The Hands of Orlac
  • The Virgin Spring
  • The Last House on the Left
  • Puppet Master
  • The Wandering Earth
  • Rocketman
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Howard
  • Underwater
  • Fantasy Island
  • Pieces
  • We Summon the Darkness
  • Dirty Ho
  • From Beyond
  • They Shall Not Grow Old
  • 1917
  • Fun with Dick and Jane
  • The Wages of Fear
  • Kuroneko
  • Caddyshack
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Jaws
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Barbarella
  • Cowboy
  • Street Fighter
  • Hard Target
  • Network
  • Shaft
  • Stuber
  • Bullitt
  • One Week
  • Convict 13
  • The High Sign
  • Little Shop of Horrors
  • Space Battleship Yamato
  • Sugar Ray Robinson: The Bright Lights and Dark Shadows of a Champion
  • Rollerball
  • Christine
  • Guns Akimbo
  • Train to Busan
  • National Treasure: Book of Secrets
  • National Treasure
  • Hamilton
  • Ford v Ferrari
  • Grand Prix
  • WHAT DID JACK DO?
  • Inglourious Basterds
  • Safety Last!
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Arizona
  • Rumble: The Indians Who Rocked the World
  • Sword of Trust
  • Paul Robeson: Tribute to an Artist
  • Black Panthers
  • Batman & Robin
  • Love Is the Message, the Message Is Death
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Singin' in the Rain
  • The Creeping Flesh
  • The Dark Past
  • Batman & Robin
  • Artie Shaw's Class in Swing
  • Cab Calloway's Hi-De-Ho
  • The Harder They Fall
  • A Bundle of Blues
  • Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life
  • A Rhapsody in Black and Blue
  • Sergeant York
  • The Legend of Drunken Master
  • Lifeforce
  • Scanners
  • Creepshow 2
  • Death Race 2000
  • Lady Snowblood
  • Well Groomed
  • The Sniper
  • Hot Biskits
  • The Bronze Buckaroo
  • Josie and the Pussycats
  • Shaft
  • Patton Oswalt: I Love Everything
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • 5 Against the House
  • Dead Reckoning
  • Affair in Trinidad
  • Rambo: Last Blood
  • The Mob
  • Jackass: The Movie
  • Charlie's Angels
  • A Night at the Roxbury
  • The Stranger
  • Raging Bull
  • Rififi
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Con Air
  • The Westerner
  • Johnny O'Clock
  • Crawl
  • Police Story 3: Super Cop
  • Police Story
  • The Birdcage
  • The Lady from Shanghai
  • Gilda
  • Blind Alley
  • Tokyo Drifter

See all 288

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • Jaws
  • The Shining
  • Taxi Driver
  • The Silence of the Lambs
  • Alien
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Social Network
  • It's a Wonderful Life
  • Citizen Kane
  • Die Hard
  • Casablanca
  • GoodFellas
  • Rear Window
  • Scream
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Thing
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Mad Max: Fury Road
  • Stop Making Sense
  • Back to the Future
  • Parasite
  • Do the Right Thing
  • The Fly
  • Blade Runner 2049
  • Zodiac
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Inception
  • The Nightmare Before Christmas
  • Wolfwalkers
  • Lovers Rock
  • My Neighbor Totoro
  • La La Land
  • Little Women
  • Airplane!
  • Halloween
  • Jurassic Park
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Good Time
  • David Byrne's American Utopia
  • Uncut Gems
  • Black Christmas
  • First Cow
  • Sound of Metal
  • Mangrove
  • Almost Famous
  • The Queen's Gambit
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Lighthouse
  • Hamilton
  • Soul
  • Interstellar
  • Marriage Story
  • Knives Out
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Invisible Man
  • Another Round
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • The Farewell

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more