Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Glass

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • Cold Pursuit

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Audition

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★★

  • Murder by Contract

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★½

  • The Lost Boys

    ★★★★½

  • My Best Friend's Wedding

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 235 Films watched
  • 19.6 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

MacGruber

Jan 1

Most Watched

Phantom of the Paradise

3 times

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

The Villainess

twice

Last Film

Cleopatra Jones

Dec 25

Genres, countries & languages

Action
79 films
Drama
77 films
Thriller
77 films
Comedy
66 films
Horror
59 films
Crime
45 films
Adventure
35 films
Sci Fi
34 films
Mystery
27 films
Fantasy
22 films
USA
194 films
UK
24 films
France
12 films
China
12 films
Canada
9 films
Italy
9 films
Japan
7 films
Germany
7 films
Hong Kong
3 films
South Korea
3 films
English
214 films
Italian
20 films
French
19 films
Spanish
18 films
German
14 films
Japanese
12 films
Russian
10 films
Chinese
9 films
Latin
4 films
Thai
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 236

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Murder on the Orient Express

★★★

Over the last few of decades of film, it has often been the case that a director will take a woman with whom he is in love and create a movie that is a cinematic monument to how beautiful that person was at that time.

Examples include Woody Allen creating…

More reviews

Daniel’s most liked list

Movies I have started but haven't pushed through (relatively recently)

Sometimes this is a timing thing. Sometimes I just have lost interest. Some of these will be finished and some never will. It isn't necessarily going to reflect on the final grade, except insofar as I've never yet tuned out in the middle of what I consider a masterpiece.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

“X”
Average weighted rating:

3.5

Films Daniel watched in 2019

  • Cleopatra Jones
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • True Romance
  • Dance in the Sun
  • 24 Frames Per Second
  • Twelve Monkeys
  • Ready or Not
  • Big Ass Spider!
  • Jason X
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Dolemite Is My Name
  • La Jetée
  • Shazam!
  • Kid Galahad
  • The Italian Job
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • The Hitch-Hiker
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Knives Out
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Woyzeck
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Enter the Ninja
  • Glass
  • I Walk Alone
  • The War of the Worlds
  • Midway
  • Nosferatu the Vampyre
  • Bao
  • A Zed & Two Noughts
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Monterey Pop
  • Marathon Man
  • Halloween II
  • Halloween
  • Pumpkinhead
  • Voodoo Man
  • Dolemite
  • The Blob
  • The Decline of Western Civilization
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • The Stuff
  • Men in Black: International
  • Isle of the Dead
  • The Curse of the Cat People
  • The Seventh Victim
  • The Leopard Man
  • The Body Snatcher
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Shaun of the Dead
  • I Walked with a Zombie
  • Le Silence de la Mer
  • Ninja Assassin
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • 24 Hours in the Life of a Clown
  • Peppermint
  • The Ghost Ship
  • Cat People
  • Carnival of Souls
  • The Beaning
  • Bedlam
  • Blood Feast
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
  • Miss & Mrs. Cops
  • Dark Phoenix
  • Phantom of the Paradise
  • Phantom of the Paradise
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Phantom of the Paradise
  • Road House
  • Carrie
  • Batman: Hush
  • Bumblebee
  • It Chapter Two
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Tremors
  • Bob Roberts
  • Django Unchained
  • Dressed to Kill
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Assault on Precinct 13
  • Hot Shots! Part Deux
  • Holmes & Watson
  • Striptease
  • Three Days of the Condor
  • Mortal Engines
  • The Adventures of Rocky & Bullwinkle
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Funeral in Berlin
  • Dead Again in Tombstone
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • Dead in Tombstone
  • Eraserhead
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Daimajin
  • Baywatch
  • Sisters
  • The Grandmaster
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Harold and Maude
  • Odd Man Out
  • Bowfinger
  • The Rock
  • Top Gun
  • Alita: Battle Angel
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Return of the Living Dead
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Point Blank
  • Tango & Cash
  • Bad Ass 2: Bad Asses
  • Bad Asses on the Bayou
  • Rosencrantz and Guildenstern Are Undead
  • The Final Terror
  • Gaslight
  • Murder Party
  • Black Rain
  • A Blade in the Dark
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Triple Threat
  • Moonrise
  • Anima
  • Night of the Zombies
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Easy Rider
  • White Heat
  • A Woman's Face
  • The Meg
  • Guava Island
  • Blood and Black Lace
  • The Villainess
  • Bad Black
  • Robo Vampire
  • Le Samouraï
  • Bugsy Malone
  • In a Lonely Place
  • Mildred Pierce
  • Paths of Glory
  • Vagabond
  • The Virgin Suicides
  • Who Killed Captain Alex?
  • Baby Face
  • Hellboy
  • Battleship
  • “X”
  • Cold Pursuit
  • The Lost Boys
  • Captain Marvel
  • I Feel Pretty
  • Alien
  • The Elephant Man
  • Pet Sematary
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Sleepaway Camp
  • Highlander
  • Mortal Kombat
  • We're the Millers
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • Terms of Endearment
  • The Five Venoms
  • A Star Is Born
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Revenge
  • The Villainess
  • Thor: The Dark World
  • Battleship Potemkin
  • Jubal
  • The Dirty Dozen
  • Crime Wave
  • Hollywood Shuffle
  • Experiment in Terror
  • Justice League vs. the Fatal Five
  • Murder by Contract
  • Flashdance
  • The Lineup
  • The Burglar
  • Nightfall
  • Pushover
  • Human Desire
  • Drive a Crooked Road
  • Street Law
  • The Big Heat
  • Hold the Dark
  • So Dark the Night
  • My Name Is Julia Ross
  • Batman: Bad Blood
  • Murder on the Orient Express
  • Dark Passage
  • Dawn of the Dead
  • The Cat o' Nine Tails
  • The Lady Vanishes
  • The House by the Cemetery
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The House
  • Don't Look Now
  • Audition

See all 235

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • Alien
  • Apocalypse Now
  • Do the Right Thing
  • The Shining
  • Parasite
  • Chernobyl
  • The Matrix
  • Little Women
  • Zodiac
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • Apollo 11
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Favourite
  • Black Christmas
  • Shoplifters
  • Roma
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Marriage Story
  • Anima
  • Burning
  • Knives Out
  • Her Smell
  • The Lighthouse
  • Star Wars: The Last Jedi
  • If Beale Street Could Talk
  • The Farewell
  • Free Solo
  • Hereditary
  • Toy Story 4
  • Dragged Across Concrete
  • First Reformed
  • Cold War
  • Booksmart
  • Pain and Glory
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Mandy
  • Us
  • Ad Astra
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Midsommar
  • The Beach Bum
  • BlacKkKlansman
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • First Man
  • Widows
  • A Star Is Born
  • Dolemite Is My Name
  • High Flying Bird
  • The Art of Self-Defense
  • Bad Times at the El Royale
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Report
  • The Sisters Brothers
  • John Wick
  • The Nightingale
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more